Menu Zamknij

Biblioteka miejska i Byrant Park

Czytanie ma znaczenie. Czytanie pomiędzy lwami.

Budynek biblioteki najbardziej publicznej na świecie
Widok na bibliotekę z 5 Alei

Biblioteka dla wszystkich ludzi

To miał być jeden z najpiękniejszych budynków w mieście i trudno się nie zgodzić, że taki właśnie jest. Otwarta 24 maja 1911 roku w stylu Beaux-Arts Biblioteka ma jeszcze jedną ciekawą historię. Budynek i instytucja otrzymali ziemię za darmo, ale pod jednym warunkiem. Biblioteka miała być miejscem, gdzie będzie mógł wejść codziennie każdy człowiek, bez znaczenia na pochodzenie, rasę czy poglądy. Tym samym, Biblioteka została wybudowana także dla Ciebie. Dziś możesz bez wcześniejszych rejestracji korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

Budynek Bliblioteki
Na cokole Biblioteki stoją figury Historii, Dramatu, Poezji, Religii i Romansu , stworzone przez Frederica MacMonniesa

Architektami, którzy wygrali przetarg na projekt budynku byli John Mervin Carrère i Thomas Hastings. Budynek miał być najwyższej jakości. Szacuje się, że autorzy odrzucili 2/3 kamienia wydobywanego w Vermont, z którego powstał budynek Biblioteki.

Wśród zbiorów znajduje się oryginalny list Admirała Floty – Krzysztofa Kolumba do króla Hiszpanii z 15 lutego 1493 roku,  o tym, że odkrył Amerykę. Jest to 20 stronicowe pismo z rycinami przekazane oficjalnie królowi, zatytułowane – Odkryta Wyspa.

W Bibliotece znajduje się około 34 milionów książek, manuskryptów oraz map. Jest jedną z 5 największych Bibliotek świata. Dziennie odwiedza ją ponad 10 tysięcy ludzi.

New York Public Library
Jeden z lwów w trakcie wakacyjnej akcji propagującej czytanie

Słynne dwa lwy przed wejściem do budynku to lew Astor i Lenox autorstwa Edwarda Clarka Pottera. Upamiętniają fundatorów Biblioteki. Burmistrz miasta Fiorello LaGuardia przemianował nazwy lwów, na Spokój i Szczęście. Był to akt podniesienia na duchu nowojorczyków w czasie Wielkiego Kryzysu. Na marginesie dodam, że burmistrz LaGuardia odwiedził zniszczoną Polskę w 1946 roku.

Hall główny New York Public Library
Hall główny
Widok z okna biblioteki na Empire State Building
Widok na Empire State Building z okna nowojorskiej Biblioteki

Byrant Park - przedłużenie New York Public Library

William Cullen Bryant był nowojorskim poetą, ale także redaktorem New York Evening Post, któremu przewodził przez 50 lat. Uważany jest za pierwszą amerykańską osobowość pisarską docenioną za granicą USA.

Sam park, to aleje platanów i miejsce, w którym zimą urządza się lodowisko konkurencyjne do tego z Rockefeller Plaza. Latem stoliki i krzesełka pozwalają na podziwianie kawałka panoramy Nowego Jorku z „dołu”. Cudowne miejsce. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *