Menu Zamknij

Citigroup Center

Citi Corp Building
Jeżeli jest w Nowym Jorku najpiękniejszy budynek, to jednym z dwóch jest Citigroup Center Building w Midtown przy Lexington Avenue, pomiędzy 53 i 54 ulicą

Budynek na wysokich nogach

Citi Corp Sony Building

Wiele opowieści z Nowego Jorku nie ma sobie równych, oto jedna z nich. W 1977 roku, postanowiono wybudować budynek który nie tylko stanie się rozpoznawalnym elementem panoramy Manhattanu, ale także będzie maksymalnie wykorzystywał przestrzeń, którą stworzy. To nie jest jednak ta historia, o której wspominam. Budynek Citigroup Center ma dwie charakterystyczne cechy. U góry, duże ukośne wykończenie wykończenie sylwetki budynku pod kątem 45 stopni, którego celem jest redukcja oporu wiatrom. Nowy Jork, który położony jest nad oceanem, podlega uderzenim wiatrów, huraganów i burz o mocy, która nie dociera na kontynent. Burze budowane nad oceanem potrafią uderzyć w portowe miasto z wielką siłą. 

Citigroup Center

W ukośnej części budynku znajduje się komputerowo sterowany system pionizujący wieżowiec w trakcie wiania wiatrów. Jest to 400 tonowy blok przesuwany przez system w stronę napierającego wiatru.

Najciekawszą jednak część historii, stanowi dół budynku, który stoi na czterech 73 metrowych nogach pomysłu Williama LeMessuriera.

Kościół Św. Piotra

Ziemia, na której stoi Citigroup Center należała do luterańskiego kościoła Św. Piotra. Kościół zgodził się na oddanie ziemi pod warunkiem, że postawiony na niej budynek nie zasłoni kościoła z żadnej strony. Tak też się stało. Dziś olbrzymi drapacz chmur unosi się nad kościołem tworząc z nim architektoniczną całość.

Citigroup Center

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *