Menu Zamknij

Empire State Building

Empire State Building

Empire, znaczy królestwo

Kiedy w listopadzie 1883 roku, przyszedł na świat William Frederick Lamb, w ogóle nie była znana koncepcja budynku typu drapacz chmur. Paradoksalnie nawet, nie narodziła się ona na amerykańskiej Ziemi. Jeden z głównych autorów budynku Empire State Building, studiował bowiem w paryskim École des Beaux Arts i tam zapewne zrodził się w głowie architekta z Brooklynu, pomysł na największy budynek świata.

Empire State Building

Jego statystki są prawdziwie królewskie. Otwarty 1 maja 1931 miażdżył swoją potęgą aż do 1973 roku. Ponownie zakrólował nad Nowym Jorkiem pamiętnego poranka 2001 roku. Wraz z iglicą mierzy 443,2 metra. Szacunkowa waga budynku to ponad 350 tysięcy ton. W tym miejscu warto powiedzieć, skąd ta nowojorska tendencja do stawiania największych konstrukcji na świecie? Otóż Manhattan jest skałą i tym samym naturalnym fundamentem wielkich i ciężkich konstrukcji. Oprócz tego oczywiście, jest nią potrzeba kubaturowa dla mieszkań i biur na Manhattanie.

Budynek jak i iglica w stylu  art déco od początku miał być użytkowany jako biuro i port lotniczy. Do iglicy miały dolatywać zeppeliny i na samym jego szczycie zaprojektowano dworzec. Transformacja środków lotniczych szybko zakończyła rozwijanie zeppelinów, które były ryzykownymi, niestabilnymi, łatwopalnymi maszynami i tym samym funkcja dworca wygasła. Taras stał się za to jednym z najbardziej romantycznych i kochanych przez kino i turystów – miejsc widokowych w Nowym Jorku.

Przy czym historia nie była miła od samego początku, ponieważ otwarcie przypadła na okres Wielkiego Kryzysu w USA. Nie było chętnych do wynajmu i pierwszym przydomkiem budynku stał się niechlubny – Empty State Building.

Empire State Building

Warto dodać, że nowojorczycy są dumni ze swojego monarchy. Od jego imienia stan Nowy Jork nazywany jest także Empire State. Często na rejestracjach samochodowych pojawia się takie określenie.

Empire State Building
Empire w słońcu
Empire znaczy królestwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *