Chrysler Building. Historia 1 z 3

Chrysler Building – jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Nowgo Jorku

Architekt: William Van Alen

W 1930 roku 77 piętrowy budynek Chryslera, był najwyższym budynkiem Nowego Jorku. Pomysł na wybudowanie drapacza umieszczopnego na rogu Lexington Ave. i 42 ulicy został zaakceptowany przez Waltera Percy Chryslera w 1928 roku.
W jednym czasie trzy budynki rywalizowały o bycie najwyższymi na świecie, były to: Chrysler, Empire i Bank of Manhattan. Pierwszy został ukończony Bank of Manhattan, budowany pod kierownictwem wroga Williama Van Alena – Craiga Severance`a. Teoretycznie wygrał Bank of Manhattan, ale w kilka dni po głośnym zakończeniu budowy, w nocy, w półtorej godziny, na szczyt Chrysler Building została wciągnięta 30 tonowa i 60 metrowa iglica – Vertex. Pokonała ona Bank of Manhattan podwyższając budynek Chryslera do 343 metrów.
Budynek Chrysler Building jest unikalnym przykładem art deco. Cała ornamentyka związana jest z samochodami Chryslera. Na 30 kondygnacji znajduje się fryz z kolorowych cegieł, przedstawiający koła samochodów z metalowymi talerzami i błotnikami. Narożniki wieńczą chłodnice pojazdów Chryslera, stylizowane na rzymski hełm boga Merkurego. Górna część budowli pokryta jest metalowymi blachami przypominającymi karoserię samochodu, odbijającymi promienie słońca przez cały dzień.

One thought on “Chrysler Building. Historia 1 z 3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *