Central Park

Więcej niż park w mieście…

Każdy kto już widział Central Park wie, jak inne wyobrażenie tego miejsca można mieć po tym, jak chodzi się po wszystkich innych miejskich parkach świata. Są alejki, drzewa, czasem nawet dzikie zwierzaki. Co innego może być w nowojorskim Central Parku?

Trzeba sobie wyobrazić wielki las. Tak wielki, że nie widać jego końca. Las dziki, zarośnięty. Teren lasu górzysty, a miejscami można trafić na jeziora, polany, pastwiska lub takie chaszcze, że nie da się przez nie przejść. To jest właśnie istota Central Parku. Nie ma cech parku miejskiego, ale bardziej wielkiego terenu leśnego, który nie ma prawa być w sercu największej metropolii świata. Nie ma prawa, ale jest.

Myślę, że absolutnie w moich słowach nie ma przesady, kiedy określam wielkość i znaczącą odmienność Central Parku od innych parków. Skąd się wziął w sercu Manhattanu dziewiczy las, posiadający nie tylko unikalne gatunki flory, ale także specyficzne tylko dla tego miejsca – gatunki fauny?

Central Park został całkowicie od początku zaprojektowany, a jego teren sztucznie utworzony, sztucznie zalesiony i wraz z biegiem lat, naturalnie przemieniony w teren leśno-wodny, który wspólnie zamieszkiwany jest przez różne rodzaje roślin, zwierząt i jak zwykle na czele piramidy – ludzi. Central Park to fenomen, o którym powstają opracowania literackie i naukowe. Jak przedstawia się krótko historia tego miejsca?

Pomysł na park miał formę konkursu. Głównymi projektantami, którzy wygrali realizację projektu Greensward byli Frederik Law Olmsted i Calvert Vaux. Projekt powstawał w latach 1850-1857, a jego realizacja zajęła kolejne dwudziestolecie. Olmsted i Vaux wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu, ale całość pokryli przywiezionym z New Jersey humusem. W tej żyznej glebie zasadzono 4 miliony sztuk, około 1400 gatunków roślin. Budowa parku nie była łatwa ze względu na to, że park stanowił zawsze centrum dla politycznych sporów utrudniających realizację publicznego projektu. Na terenie parku zaprojektowano i zrealizowano wiele charakterystycznych miejsc, a także zaprojektowano osobne szlaki komunikacyjne dla pieszych, dla powozów, które pozwalały na bezkolizyjną podróż przez tereny parku. Teren parku jest prostokątem o wymiarach 4000×800 metrów, ale będąc w środku parku można całkowicie przestać widzieć otaczające wieżowce i nie dochodzi absolutnie żaden dźwięk otaczającego miasta. Park posiada wiele historycznie uznanych miejsc jak Merchant’s Gate, Sheep Meadow, Bethesda Terrace. Na łąkach wypoczywają tysiące osób, a warto dodać, że w miejscach przeznaczonych na wypoczynek zasadzona jest specjalna trawa, która pokrywa w 100%  ziemię tak, że stanowi dywan po którym można chodzić boso lub miękko się położyć.

Historia 150 lat istnienia to czasy upadku, zaniedbać i ponownych restauracji terenu parku. Dziś jest dość dobrze utrzymanym i zabezpieczonym terenem leśnym o imponującej wielkości i złożoności. Central Park niczym nie przypomina parków miejskich i jest unikalnym rozwiązaniem w skali świata.

Więcej o Central Parku w naszych opowieściach…