Jak zamieszkać w Nowym Jorku w czasie wakacji?

Przenieść się na stałe i zamieszkać nie jest trudno. Oprócz formalnych spraw administracyjnych samo poszukiwanie miejsca zamieszkania może wyglądać podobnie. To o czym tutaj wspominam, to poszukiwanie miejsca do spania na tydzień dwa. Nie mam na myśli drogich niestety ofert airbnb od indywidualnych klientów, czy spania w schroniskach, campach czy hostelach YMCA. Wszędzie tam oczywiście można przespać się całkiem godnie, ale są przypadki, że nie ma się wyboru odnośnie ilości towarzystwa w pokoju oraz piętra na łóżku które zostanie nam przydzielone. W innym przypadku opłata za pokój może sprawiać wrażenie raty za jego wykupienie.

Dlaczego jest to trudne?

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że każdy kto ma “coś” na wynajem, chce to “coś” wynająć na jak najdłużej. Jak przyjedziecie i powiecie, że bierzecie pokój na rok, to macie gwarancję bycie wysłuchanymi oraz możliwości negocjacji ceny. Jeżeli powiecie, że tydzień, dwa, trzy czy, to o ile wasz pobyt nie wypełnia całego miesiąca, nie będzie łatwo domówić wynajmu. Miałem przypadki, że generalnie żadna cena nie przekonywała właściciela skoncentrowanego na wynajmie długoterminowym, bo blokada pokoju dla chcących wynająć tu i teraz na długo, była większą stratą niż kilkaset oferowanych dolarów.

Ile to w ogóle kosztuje?

W hotelu od 150$ po niewyobrażalne kwoty dziennego pobytu, przypominające – jak wcześniej wspomniałem – bardziej zakup mieszkania, niż jego wynajem. Miałem jednak okazję wynajmować pokój na dwa tygodnie za 150$ i o tym właśnie dalej.

Jak sprawić, żeby było łatwo?

Jest na pewno wiele sposobów w dobie digitalizacji wszystkiego co się rusza, a także nieruchomości. Przedstawię tylko dwa rozwiązania, ale są one praktycznie gwarantowaną drogą do znalezienia czystego, schludnego pokoju lub całego mieszkania na Manhattanie lub w okolicy 20 minut drogi do serca dzielnicy. Dwa sposoby o których mówię, to dwa zdalne miejsca przez które możecie namierzyć i zarezerwować pokój w Nowym Jorku. Jeden przykład to serwis stricte amerykański, a drugi nasz – polski. Zaczynamy.

craigslist

Kombajn ogłoszeń drobnych

jest to kultowy serwis ogłoszeń drobnych, który chyba jako jeden z niewielu przetrwał 20 lat w formie tekstowej. Pomimo wyglądu jak z epoki kamienia łupanego, jest to globalny zbiór ogłoszeń różnego rodzaju, który wychował pokolenia użytkowników, w tym także użytkowników szukających pokoju na krótkoterminowy wynajem. Serwis ma wersję polskojęzyczną, ale pod linkiem jest jego wersja amerykański i lepiej korzystać z niej szukając ogłoszeń zamieszczonych przez amerykanów. Polecam dział wynajmu pokojów podnajmowanych lub na krótki okres czasu. Oczywiście nie znajdzie się nic samo i od razu. Serwis zalewa wiele ogłoszeń, które umieszczane są przez profesjonalne biznesy posiadające pomieszczenia na wynajem lub ogłoszenia ludzi, którzy zrozumieli jakim skarbem mogą być cztery ściany w Nowym Jorku. Z drugiej strony, umieszczają tutaj ogłoszenia zwykli ludzie, którzy gdzieś wyjeżdżają lub mają możliwość czasowego wynajmu pokoju i tutaj na pewno jest możliwość znalezienia czegoś dopasowanego do oczekiwań i możliwości gościa z Polski.

bazarynka

Polski serwis ogłoszeń wszelakich

jest to źródło kontaktu z Polakami mieszkającymi już w Nowym Jorku. Często są to osoby posiadające naprawdę przyzwoite miejscówki. Może nie jest to Manhattan, ale Brooklyn. Może to być jednak bliski Brooklyn, a nie ten położony 1,5 godziny od centrum Manhattanu. Jest to tyle interesujące miejsce, że przed wyjazdem można umieścić za darmo ogłoszenie o poszukiwanym pokoju i jest duża szansa, że proaktywnie namierzymy odpowiedni pokój jeszcze przed wyjazdem z Polski. W przypadku tego serwisu mamy pewności, że docieramy do Polonii i mamy szansę kontaktu z osobami zainteresowanymi podnajmem pokoju. Jeszcze przed wyjazdem jest możliwość rezerwacji warunków i samych pokojów.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Lepiej nie płacić z góry, zanim nie przekonacie się, że wynajęty pokój to nie pomieszczenie zamieszkałe przez insekty i/lub szopa pracza. Wpłaty kaucji są ok, o ile warunek jej ewentualnego zatrzymania jest wymieniony na piśmie i dotyczy ewidentnie aktów wandalizmu za który bezpośrednio odpowiadacie. Warto też zweryfikować zdalnie podany adres w Google Maps. Należy wejść na Street View i obejrzeć okolicę. Warto także wpisać adres i oraz adres docelowy na Manhattanie i zobaczyć jakie połączenia zaproponuje Google oraz przede wszystkim czas dojazdu. Czasami warto dołożyć kilka dolców, ale skrócić czas codziennych podróży.