“Umarł król, niech żyje król”. Nowe World Trade Center

Najwyższy wieżowiec w mieście

World Trade Center One

Memoriał

World Trade Center One to drugi z czterech planowanych wieżowców, która mają powstać na miejscu dawnych wieżowców WTC, jako nowy kompleks World Trade Center. Może nie do końca na ich miejscu, bo tam, gdzie stały dwie wieże znajduje się obecnie monumentalny Memoriał pamięci osób, które zginęły w katastrofie i dwóch wież. Memoriałem są symboliczne otwory w ziemi (w 2015 roku oddany był jeden z nich), pośrodku których znajduje się mniejszy otwór. Po ścianach większego otworu spływa wodospad, który znika w mniejszym. Wodospad jest największym sztucznym wodospadem w USA. Jest to park ducha pamięci oraz ducha odnowy. Wokół Memoriału zasadzonych jest 400 dębów.

Memorial One Trade Center

Elmenty w budowie

Sam budynek nowego World Trade Center oddany został do użytku 3 listopada 2014 roku. Nazywa się One i jak sama nazwa wskazuje jest pierwszym z czterech budynków nowego WTC. Ciekawostką jest, że pierwotny plan i koncept budynku został przygotowany w studiu architekta polskiego pochodzenia, urodzonego w Łodzi – Daniela Libeskinda. One jest najwyższym budynkiem Nowego Jorku i takim pewnie pozostanie zgodnie z koncepcją sposobu upamiętniania zdarzeń z 11 września. Pozostałe budynki WTC będą niższe, ale każdy będzie miał konkretne cechy. One ma w swojej dolnej części element upamiętniający elewację dwóch wież WTC. W drugim budynku będą diamenty zainstalowane na brzegach dachu. Diamenty będą widoczne z każdego punktu obserwacyjnego w Nowym Jorku. Trzeci będzie miał trzydziestometrowe iglice, które będą wyższe niż sam Empire State Buidling.Czwarty budynek o kształcie równoległoboku otwarty został 13 listopada 2013. Jest to budynek odbudowany po zamachu w 2011. Jego pierwowzór został znacznie uszkodzony po zawaleniu się wież World Trade Center, a następnie rozebrany w celu lepszego dostępu do obszaru budowy nowego WTC. W roku 2008 rozpoczęto jego odbudowę i ukończono jako WTC Four.

W dniu otwarcia nie było ceremonii. Od 3 listopada 2014 rozpoczęła się pierwsza fala wprowadzania, którą rozpoczęła firma mediowa Condé Nast. Budynek One jest jej nową siedzibą, a firma jest właścicielem i zarządza redakcjami takich tytułów, jak: Allure, Architectural Digest, Ars Technica, Bon Appétit, Brides, Condé Nast Traveler, Details, Epicurious, Glamour, Golf Digest, Golf World, GQ, Lucky, The New Yorker, Pitchfork Media, Self, Teen Vogue, Vanity Fair, Vogue, W and Wired. Jak obecnie najbardziej prestiżowy adres w Nowym Jorku, jest to miejsce wynajmujące biura dla innych firm.