fbpx
menu Menu
Greenpoint
By Tom Posted in Miejsca poza Manhattanem, Miejsca publiczne on 1 marca 2019 0 Comments 3 min read
New York Stock Exchange Building Previous Lincoln Center Next
Greenpoint
Metro linii "G" na stacji Greenpoint

Nowojorska Polska

Nie można pisząc po polsku o Nowym Jorku, nie wspomnieć dzielnicy nazywanej „Little Poland”. Holendrzy kupili ten teren od Indian Keskachauge z plemienia Lenape w 1638 roku i nazwali Bos-ijck lub Boswyck (Bushwick), co oznacza „drzewiasta dzielnica”. Ten wysunięty na północ dzisiejszy kawałek Brooklynu, porośnięty był gęstym lasem sosnowym i dębowym. Najprawdopodobniej dawna nazwa „Grren Point” i dzisiejszy Greenpoint pochodzi od niewielkiego obszaru leśnego, który najbardziej wysuwał się w kierunku East River (dziś jest to przedłużenie Freeman Street).

Pierwszym mieszkańcem zarejestrowanym na tej dzielnicy był norweski imigrant Drick Volckersten, który osiedlił się tutaj w 1645 roku. W 1653 roku osiedlił się Jacob Haie (Hay), a w 1663 roku Jan Meserole, którego dom przy 723 Manhattan Avenue stał do 1919 roku. Dziś te nazwiska są nazwami ulic Greenpointu.

W trakcie wojny o niepodległość na Greenpoincie stacjonowały wojska brytyjskie.

Greenpoint
Widok na ulicę z polską księgarnią

W XIX wieku teren dzisiejszego Greenpointu był miejscem, w którym rozwijało się pięciu ciężkich produkcji: produkcji szkła i porcelany, drukowania, uszlachetniania i produkcji żeliwa. Tereny Greenpoint zajęły stocznie, rafinerie. W trakcie Wojny Secesyjnej w stoczni „Continental” na Greenpoincie wybudowano pierwszy bojowy statek dla wojsk Unii – „USS Monitor”. Po II wojnie światowej oraz w latach 80 tych, teren ten zaczęli zasiedlać Polacy. Najstarszą polską firmą z Greenpointu była „The New Warsaw Bakery”, piekarnia sprzedająca chleb wypiekany w polskim stylu. W 2014 roku właściciel piekarni Pan Roman Świdziński, sprzedał deweloperowi budynek za 8.7 miliona dolarów. Znanym polskim miejscem jest „Karczma” przy 136 Greenpoint Avenue. Słynie z polskich pierogów, placków ziemniaczanych, gulaszu, gołąbków itd. „Karczmę” otwarto 12 października 2007 roku w celu kultywowania najlepszych polskich tradycji kuchennych. Znaną cukiernią na Greenpoincie jest „Peter Pan Donut & Pastry Shop” otwarta w 1954 roku, która działa od parwie 70 lat pod adresem 727 Manhattan Avenue. Prowadzi ją małżeństwo Christos i Donna Siafakas. 

Ciekawostką jest fakt, że pierwotne nazwy ulic były jednoliterowe, nadane zgodnie z porządkiem alfabetycznym przez Neziaha Blissa. W połowoie XIX wieku, dopisano do liter dłuższe nazwy: Ash, Box, Clay, Dupont, Eagle, Freeman, Green, Huron, India, Java, Kent, Greenpoint (wcześniej Lincoln), Milton, Noble, Oak, Calyer (nie nadano ulicy litery „P”, ponieważ nazwa ulicy Clayer Street pochodziła z czasów zakładania dzielnicy) i Quay. To właśnie Bliss zamienił pola i lasy Greenpontu w dzielnicę przemysłu ciężkiego. Po przyjeździe do Nowego Jorku z Connecticut, zaprzyjaźnił się z Robertem Fultonem – wynalazcą silnika parowego. Dorobił się wielkiego majątku budując statki parowe. Mieszkał przy 130 Kent Street.

Greenpoint jest obecnie 3 najdroższą dzielnicą Brooklynu (po Cobble Hill i Dumbo) oraz 14 najdroższą dzielnicą w mieście Nowy Jork. W 2012 roku otwarto Transmitter Park przy Greenpoint Avenue i Kent. Z brzegu East River roztacza się piękny widok na panoramę Manhattanu.

Greenpoint
Greenpoint
Greenpoint
Biletomat w metrze, umożliwiający transakcje w kjęzyku polskim
Greenpoint

Od Autora: Po jakimś czasie, kiedy mieszka się z Nowym Jorku, przyjazd na Greenpoint robi wrażenie. Polskie jedzenie w sklepach, w restauracjach schabowy z kiszonym ogórkiem i ziemniakami, polskie gazety. 

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Brooklyn Greenpoint


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up