fbpx
menu Menu
Rockefeller Center
By Tom Posted in Budynki firm i korporacji, Drapacze chmur, Midtown, Miejsca na Manhattanie, Miejsca publiczne, Oficjalne zabytki on 1 stycznia 2020 0 Comments 3 min read
Empire State Building Previous New York Stock Exchange Building Next
Rockefeller Center

Królowa jest tylko jedna

Centrum Rockefellera to największy prywatny obszar w Nowym Jorku. Leży na wysokości od 48 do 51 ulicy, pomiędzy 5, a 6 aleją. Różne były plany odnośnie terenu należącego do Columbia University. W momencie rozpoczęcia inwestycji, Stany Zjednoczone doznały wielkiego kryzysu giełdowego. Krach ten zahamował pracę oraz zmodyfikował koncept zagospodarowania centrum.

Początkowo było to 14 budynków, a największy i najważniejszy budynek pod numerem 30 nazywany „30 Rock„. Ideą Johna Rockefellera Juniora było zbudowanie budynków dla nowojorskiej Metropolitan Opera. Po krachu cały kompleks dedykowany został biznesowi.  Budował trwała od 1931 do 1939 roku. Kompleks centrum zastąpił ponad 200 budynków stojących na tym terenie wcześniej. Za budowę odpowiadały trzy architektoniczne firmy. Głównym budynkiem był biurowiec firmy General Electric, nazywany przez przyjaciół 30 Rock, powszechnie GE Building, a oficjalnie RCA Building

Rockefeller Center

Nie ma wątpliwości o kunszcie artystycznym wykonanego kompleksu, w całości w stylu Art Deco. Nie ma też wątpliwości co do podobieństwa Rockefeller Center do miasta wymyślonego i sfilmowanego w 1926 roku przez niemieckiego reżysera  Fritza Langa futurystycznego filmu „Metropolis”.

Kultowe rzeźby

W centrum znajduje się wiele dzieł sztuki obrazów i rzeźb wykonanych przez 39 artystów. Dwie słynne rzeźby to Prometeusza oraz Atlas u frontu International Building. Są to niewątpliwie nowojorskie  ikony identyfikujące miasto na całym świecie.

Prometeusz jest rzeźbą z 1934 roku, autorstwa Paula Manshipa, który w latach 30-tych był najsłynniejszym amerykańskim rzeźbiarzem. Rzeźba przedstawia Prometeusza w momencie, w którym wykrada ogień bogów i schodzi na Ziemię, aby przekazać go śmiertelnikom. W tle rzeźby Manship wykuł cytat z Ajschylosa “Prometheus, teacher in every art, brought the fire that hath proved to mortals a means to mighty ends.” Oznacza on, że Prometeusz, nauczyciel wszystkich nauk, przynosi śmiertelnikom ogień, aby stał się on środkiem do osiągania przyszłych celów. 

Atlas w Rockefeller Center

W ciągu swojej historii Rockefeller Center zostało rozbudowane do aż 19 budynków, a do jego części należą takie perełki jak „Radio City Music Hall„, „Rainbow Room„, „NBC Studios” i inne. Rockefeller Center nazywane jest także miastem w mieście.

Urok podziemnych korytarzy z przejściami do stacji metra, kolejnych budynków z licznymi sklepami i restauracjami są niewątpliwie blaskiem, z którego słynie Nowy Jork. Lodowisko pod rzeźbą Prometeusza w zimie i stoliki restauracji latem, grały chyba w każdym filmie, w którym Nowy Jork miał znaczenie.

Od 1985 roku jest zabytkiem miasta Nowy Jork , a od 1987 roku należy do oficjalnych zabytków narodowych w programie National Historic Lendmark.

Prometeusz Rockefeller Center
Rockefeller Center
Prometeusz z Rockefeller Center
Lodowisko przy Rockefeller Center
GE Building
Lodowisko
Prometeusz by Night

Od Autora: Warto wjechać na taras widokowy Rockefeller Center, bo widok prawie jak z Empire State Building. Można sobie zrobić świetny portret z Empire State Building w tle. Z drugiej strony widok na Central Park. Na dole, w podziemiach ekskluzywne pasaże ze sklepami i usługami. Warto zwiedzić budynek na specjalnym tourze. Spacer do Katedry św. Jakuba lub z katedry do Prometeusza – must have.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Manhattan Midtown Rockefeller Center


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up