fbpx
menu Menu
Lincoln Center
By Tom Posted in Miejsca kultury, Miejsca na Manhattanie, Miejsca publiczne, Upper West Side on 15 lutego 2019 0 Comments 3 min read
Greenpoint Previous Carnegie Hall Next
Lincoln Center
Budynek Filharmonii - David Geffen Hall, 10 Lincoln Center Plaza Manhattan, NY 10023

Centrum sztuki występowania przed publicznpością

Swoją nazwę Lincoln Center zawdzięcza nazwie dzielnicy Lincoln Square, który w ramach rewitalizacji obszarów miejskich Nowego Jorku, przeznaczony został pod kompleks budynków dla kultywowania sztuki tańca, wykonywania muzyki, filmu, opery i teatru.

Decyzja zapadła 21 kwietnia 1955 roku. Ponad rok później 22 czerwca 1956 roku, nastąpiła rejestracja spółki akcyjnej „Lincoln Center for the Performing Arts, Inc.” W rzeczywistości Lincoln Center obejmuje 16 hektarów, na którym stoi ponad 20 budynków, będących scenami, salami, szkołami i instytucjami muzyki, baletu i tańca. Ceremonię rozpoczęcia budowy w dniu 15 maja 1959 roku oglądał Prezydent Dwight Eisenhower. W namiocie znajdowała się scena, na której muzycy filharmonii zagrali pod batutą Leonarda Berensteina. Wykonali utwór „Fanfere for The Common Man” autorstwa Aarona Coplanda.

Głównym budynkiem jest Metropolitan Opera House, a po jego dwóch stronach stoi David Geffen Hall i David H. Koh Theatre.

Juilliard School
The Julliard School

Jak wiele przedsięwzięć w Nowym Jorku, kondominium jakim jest Lincoln Center w jednym miejscu zebrało przedstawicieli sztuk, których sensem istnienia jest występowanie przed publicznością. 

W tej opowieści odkryjmy postaci patronów budynków, które mieszczą w sobie sale i pomieszczenia do kształtowania talentu oraz występów dla publiczności.

Metropolitan Opera House (Lincoln Center)
Metropolitan Opera House (Lincoln Center)

Lincoln Center –  pochodzi najprawdopodobniej od nazwy tej części dzielnicy, która nazywa się Lincoln Square. Obejmuje ona obszar od 59 do 72 ulicy oraz od Alei Central Park West do rzeki Hudson.

Budynek Filharmonii – David Geffen Hall.  Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska żyjącego obecnie miliardera, który przekazał 100 milionów dolarów na Lincoln Center w 2015 roku. Jest producentem filmowym i teatralnym oraz założycielem wytwórni płytowych. Wcześniej budynek nosił imię Avery Fisher Hall, który był inżynierem, a także amatorem gry na skrzypcach Posiadał oryginalne skrzypce Stradivariusa z 1692 roku. Wpłacił na rzecz Lincoln Center darowiznę w wysokości 10 milionów dolarów (dzisiejsza wartość darowizny to około 60 milionów dolarów).

 Mitzi E. Newhouse Theater – teatr. Mitzi Epstein Newhouse podarowała 1 mion dolarów w 1973 roku. Pani Newhouse była żoną Samuela Newhouse, właściciela imperium mediowego „Conde Nast”, posiadającego takie tytuły jak „Vogue”, „Glamour”, „New Yorker”, „Wired”, „Vanity Fair” i wiele innych. Łącznie około 30 tytułów. Wcześniej budynek teatru nosił imię  Vivian Beaumont Theater od imienia i nazwiska Vivian Beaumon Allen, filantropki i dziedziczki fortuny założyciela May Company, znanego jako sklep Macy’s.

 Alice Tully Hall – sala koncertowa w Julliard School. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska śpiewaczki operowej, która była kuzynką aktorki Katharine Hepburn. Jako dziedziczka fortuny, często wspierała instytucje kultury. 

David H. Koch Theatre – budynek baletu. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska amerykańskiego miliardera, współwłaściciela „Koch Industries” – drugiej co do wielkości prywatnej firmy w USA. W 1980 roku David Hamilton Koch był kandydatem na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Koch był 4 najbogatszą osobą w USA i najbogatszym mieszkańcem Nowego Jorku. Po darowiźnie w wysokości 100 milionów dolarów, „New York State Theatre” otrzymał jego imię w 2008 roku.

Lincoln Center

Budynki Lincoln Center można zwiedzać i warto poświęcić trochę czasu na wejście przynajmniej to trzech głównych budynków. 

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Lincoln Center Manhattan Upper West Side


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up