fbpx
menu Menu
St. Patrick's Cathedral
By Tom Posted in Midtown, Miejsca na Manhattanie, Miejsca publiczne, Oficjalne zabytki on 5 marca 2020 0 Comments 4 min read
Flatiron Building Previous Central Park Next
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral

Szaleństwo Hughesa zwanego "Sztyletem"

„Na chwałę Wszechmogącego Boga, na cześć Błogosławionej i Niepokalanej Dziewicy, na wywyższenie Świętej Matki Kościoła, na godność naszego starożytnego i chwalebnego katolickiego imienia, wzniesienie katedry w Nowym Jorku, która może być godna naszej rosnącej liczby, inteligencji i bogactwa jako wspólnoty religijnej, a przy wszystkich wydarzeniach, godnych publicznego pomnika architektury, obecnych i przyszłych koron tej metropolii kontynentu amerykańskiego”.

Tak nawoływał w starej katedrze św. Patryka arcybiskup John Hughes, nazywany „Sztyletem” ze względu na swój ostry i porywczy charakter. Stara katedra św. Patryka znajduje się na Dolnym Manhattanie przy Mulberry Street. Zbudowana w 1809 roku w stylu neogotyckim, była pierwszą rzymsko-katolicką katedrą w Nowym Jorku.

Pochodzący z Irlandii arcybiskup Hughes wpadł na szalony pomysł, aby dosłownie w polu, postawić nową wielką gotycką katedrę św. Patryka, która do dziś jest największym gotyckim obiektem w Ameryce.

 

Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral

Katedra miała być miejscem kultu dla coraz większej wspólnoty emigrantów z Europy i to oni właśnie złożyli na nią datki. Dodatkowo 103 hojnych obywateli miasta, zadeklarowało wpłaty po 1000 dolarów.

W 1858 roku, dalego na obrzeżach Manhattanu wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła. Ukończono ją 21 lat później w 1879 roku. Nawet Wojna Secesyjna w Stanach Zjednoczonych nie zniweczyła śmiałego konceptu arcybiskupa Hughesa. Śmiałemu projektowi Jamesa Renwicka,  bliżej było do dzikiej przyrody, niż do centrum miasta. John Hughes był jednak przekonany, że kiedyś tam gdzie stoi katedra, tam będzie serce miasta. Nie można mu odmówić wizjonerskich umiejętności.

Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral

Żeby zebrać fundusze na wykończenie katedry, odbyły się Wielkie Targi Katedralne w październiku i listopadzie 1878 roku. Dzięki nim 25 maja 1879 roku, pierwszy amerykański kardynał John McCloskey, następca zmarłego w 1864 roku arcybiskupa Johna Josepha Hughesa, poświęcił katedrę i udostępnił mieszkańcom miasta. 

Budynek kończono przez kolejne lata. Wieże wykończono w 1888 roku. Pierwsze organy zostały zastąpione niezwykłym instrumentem firmy George Kilgen & Son of St. Louis. Firma Kilgen rozpoczęła budowę organów w 1928 roku, a11 lutego 1930 roku zostały one poświęcone. Organy mają 9000 rur zorganizowanych w 10 dywizjach. 

Katedra ma 21 ołtarzy i 19 dzwonów. Mieści 2400 wiernych. W oknach znajduje się 2800 witraży. Aż 8 arcybiskupów ma w niej swoje miejsce pochówku.

Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral

Katedra została wybudowana dla katolickiej społeczności wywodzącej się przede wszystkim z emigrantów. W latach 20-tych i 30-tych, emigranci stanowili prawie 50% mieszkańców, a w dzielnicy Manhattan mieszkało o 700 000 mieszkańców więcej, niż obecnie. Dziś emigracja spadła poniżej 30% w dzielnicy Manhattan. Dokładnie na odwrót jest z wartościami dotyczącymi dzielnicy Queens.

Polska kaplica w St. Patrick's Cathedral

Śmierć Jana Pawła II przyspieszyła budowę i poświęcenie polskiej kaplicy znajdującej się w katedrze. Miesiąc bez jednego dnia po śmierci papieża w dniu 1 maja 2005 roku, arcybiskup Nowego Jorku kardynał Edward Egan konsekrował kaplicę. 

Jest to kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, której kopię obrazu wykonała jedna ze znanych kopistek Anna Maria Torwirt z Torunia. Obraz najpierw poleciał do Rzymu, gdzie pobłogosławił go Jan Paweł II.

Wokół ołtarza ustawione są cztery obrazy namalowane przez Leszka Pańkowskiego, który mieszka i maluje w Nowym Jorku. Są na nich polscy święci: Maksymilian Maria Kolbe, Faustyna Kowalska, bp. Stanisław ze Szczepanowa i królowa Jadwiga.

W ołtarzu stoi jeszcze figura św. Kazimierza wyrzeźbiona przez Stanisława Lubistańskiego, mieszkającego w Vermont. Rzeźbiarz osobiście był we włoskim kamieniołomie, aby wybrać dla rzeźby odpowiednią bryłę z białego karraryjskiego marmuru.

Całość otoczona jest pięknym, neogotyckim ołtarzem z białego marmuru, na którym wyryte są dwa wezwania: „Our Lady of Czestochowa, pray for us” oraz  „Matko Boska, Królowo Polski, módl się za nami”. 

Jan Paweł II był trzy razy w katedrze św. Patryka. Pierwsze dwa razy  2 i 3 października 1979 roku, kiedy przemówił w niej do mieszkańców Nowego Jorku, a na drugi dzień odprawił poranną modlitwę. Trzeci raz, 7 października 1995 roku, kiedy w katedrze odprawił Mszę Świętą.

Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral
Katedra św. Patryka st. Patrick's Cathedral

Od autora

Piękna katolicka katedra, zlokalizowana w sercu Nowego Jorku. Warta odwiedzenia i zwiedzenia. Można do niej wejść bezpośrednio ze świeckiej katedry Rockefeller Center.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Katedra św. Patryka Manhattan Midtown


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up