fbpx
menu Menu
Brooklyn Bridge
By Tom Posted in Miejsca na Manhattanie on 10 lutego 2020 0 Comments 3 min read
New York Public Library i Byrant Park Previous Grand Central Terminal Next
Brooklyn Bridge
Nie ma chyba nikogo, kto przyjechał zwiedzić Nowy Jork i nie zrobił (lepiej lub gorzej) takiego zdjęcia mostowi brooklyńskiemu

Najpiękniejszy most w mieście

Pierwszy most, jaki został zbudowany w Nowym Jorku. Do tego momentu Manhattan i Brooklyn były naprawdę osobnymi miejscowościami. 14 maja 1883 roku, po 14 latach budowy,  oddano do użytku most, który do dziś służy samochodom i pieszym i stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta.

Tablica mostu Brooklyn Bridge
Tablica mówiąca o historycznym znaczeniu mostu, który w czasach budowy był największym i najdłuższym mostem wiszącym na całym świecie.

Projektantem mostu był inżynier John Augustus Roebling. Budowa przyniosła mu zarówno sławę, jak i śmierć. W trakcie wchodzenia z promu na nabrzeże, zsunięta noga doznała zmiażdżenia palców. W trzy tygodnie później, zakażenie rany tężcem zabiło twórcę mostu. Działo się to tuż po zatwierdzeniu planów budowy w 1869 roku. Co straszniejsze, budowę kontynuował jego syn Colonel Washington, mający firmę inżynieryjną, który również stracił życie w skutek choroby nabytej w trakcie budowy. On z kolei, nabył tzw. chorobę kesonową. Kesony były masywnymi stalowymi skrzyniami w których nurkowano w celu budowy fundamentów pod most po obu stronach East River. Pracownicy nazywanie w slangu „sandhogs” pracowali w ciężkich warunkach, zarabiając 2 dolary dziennie.  Choroby nabywa się w trakcie zbyt szybkich wynurzeń, bez stosowania odpowiedniej prędkości i przystanków dekompresyjnych. Budowę nadzorował ze swojego pokoju przy użyciu lunety. Dyspozycje na budowę nosiła jego żona.

Szacuje się, że około 20 osób  zmarło przy budowie mostu na tę samą chorobę, a około 100 miało jej silne objawy. Otwarcia dokonała Emily Roebling, która pierwsza przejechała przez most mając na kolanach koguta – symbol zwycięstwa. W trakcie ceremonii otwarcia, w której brał udział Prezydent Chester Arthur i gubernator Nowego Jorku Grover Cleveland, na moście wybuchła panika, w której zginęło 12 osób stratowanych przez spanikowany tłum. 

Manhattan z Brooklyn Bridge

Przęsło mostu ma długość 486 metrów. Całkowita długość mostu to 1091 metrów. Każda z 4 lin na których most jest powieszony, została spleciona z drutów o łącznej długości 5657 kilometrów. Most jest w stanie udźwignąć jednocześnie 12 tysięcy ton. Obecnie mostem przejeżdża 150 000 pojazdów dziennie. 17 maja 1884 roku przeprowadzono przez most 21 słoni po to, aby udowodnić stabilność konstrukcji. 

Dwie gotyckie wieże na których wisi konstrukcja, były w tamtym czasie drugą co do wielkości budową w Nowym Jorku, tuż po wysokości wieży Trinity Church. W ich budowie po raz pierwszy użyto dynamitu pod konstrukcje fundamentów, ale mimo tego i tak ich budowa zajęła aż 3 lata.

Brooklyn Bridge

Most był inspiracją dla wielu amerykańskich artystów, takich jak Walt Whitman, John Martin, Hart Crane, Josef Stella, Thomas Wolfe. Jest zabytkiem nowojorskim od 24 sierpnia 1967 roku.

Wieża Brooklyn Bridge
Siatka Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge
Na Brooklyn Bridge
Spacer po moście
Widok na Manhattanie

Fajnie jest przejść się mostem. Widok na przystań Piere 17 i dolny Manhattan zapiera dech. Jeszcze fajniej, wypożyczyć rower i na nim przejechać na Brooklyn, by koniecznie wjechać na Brooklyn Heights. Tam właśnie znalazłem mój ulubiony kawałek Nowego Jorku i moją ukochaną Pineapple Street. Dlaczego ona? Nie mam pojęcia, to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Brooklyn Brooklyn Bridge Manhattan New York


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up