fbpx
Menu Zamknij

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge
Nie ma chyba nikogo, kto przyjechał zwiedzić Nowy Jork i nie zrobił (lepiej lub gorzej) takiego zdjęcia mostowi brooklyńskiemu

Najpiękniejszy most w mieście

Pierwszy most, jaki został zbudowany w Nowym Jorku. Do tego momentu Manhattan i Brooklyn były naprawdę osobnymi miejscowościami. 14 maja 1883 roku, po 14 latach budowy,  oddano do użytku most, który do dziś służy samochodom i pieszym i stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta.

Tablica mostu Brooklyn Bridge
Tablica mówiąca o historycznym znaczeniu mostu, który w czasach budowy był największym i najdłuższym mostem wiszącym na całym świecie.

Projektantem mostu był inżynier John Augustus Roebling. Budowa przyniosła mu zarówno sławę, jak i śmierć. W trakcie wchodzenia z promu na nabrzeże, zsunięta noga doznała zmiażdżenia palców. W trzy tygodnie później, zakażenie rany tężcem zabiło twórcę mostu. Działo się to tuż po zatwierdzeniu planów budowy w 1869 roku. Co straszniejsze, budowę kontynuował jego syn Colonel Washington, mający firmę inżynieryjną, który również stracił życie w skutek choroby nabytej w trakcie budowy. On z kolei, nabył tzw chorobę kesonową. Kesony były masywnymi drewnianymi skrzyniami w których nurkowano w celu budowy fundamentów pod most po obu stronach East River. Pracownicy nazywanie w slangu “sandhogs” pracowali w ciężkich warunkach, zarabiając 2 dolary dziennie. Wcześniej, od wdychania kesonu Washington Roebling doznał paraliżu. Budowę nadzorował ze swojego pokoju przy użyciu lunety. Dyspozycje na budowę nosiła jego żona.

Szacuje się, że około 20 osób  zmarło przy budowie mostu na tę samą chorobę, a około 100 miałojej silne objawy. Otwarcia dokonała Emily Roebling, która pierwsza przejechała przez most mając na kolanach koguta – symbol zwycięstwa. W trakcie ceremonii otwarcia, w której brał udział Prezydent Chester Arthur i gubernator Nowego Jorku Grover Cleveland, na moście wybuchła panika, w której zginęło 12 osób stratowanych przez spanikowany tłum. 

Manhattan z Brooklyn Bridge

Przęsło mostu ma długość 486 metrów. Całkowita długość mostu to 1091 metrów. Każda z 4 lin na których most jest powieszony, został spleciona z drutów o łącznej długości 5657 kilometrów. Most jest w stanie udźwignąć jednocześnie 12 tysięcy ton. Obecnie mostem przejeżdża 150 000 pojazdów dziennie. 

Dwie gotyckie wieże na których wisi konstrukcja, były w tamtym czasie drugą co do wielkości budową w Nowym Jorku, tuż za wierzchołkiem Trinity Church. W ich budowie po raz pierwszy użyto dynamitu pod konstrukcje fundamentów, ale mimo tego i tak ich budowa zajęła aż 3 lata.

Po raz pierwszy do budowy zamiast żeliwa, użyto zgrzewnego żelaza. łączenia elementów żelaznych, są nitowane. 17 maja 1884 roku przeprowadzono przez most 21 słoni po to, aby udowodnić stabilność konstrukcji. 

Brooklyn Bridge

Most był inspiracją dla wielu amerykańskich artystów, takich jak Walt Whitman, John Martin, Hart Crane, Josef Stella, Thomas Wolfe. Jest zabytkiem nowojorskim od 24 sierpnia 1967 roku.

Wieża Brooklyn Bridge
Siatka Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge
Na Brooklyn Bridge
Spacer po moście
Widok na Manhattanie

Od Autora: Fajnie jest przejść się mostem. Widok na przystań Piere 17 i dolny Manhattan zapiera dech. Jeszcze fajniej, wypożyczyć rower i na nim przejechać na Brooklyn, by koniecznie wjechać na Brooklyn Heights. Tam właśnie znalazłem mój ulubiony kawałek Nowego Jorku i moją ukochaną Pineapple Street. Dlaczego ona? Nie mam pojęcia, to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl
Opublikowany wMiejsca na Manhattanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *