fbpx
menu Menu
Coney Island
By Tom Posted in Miejsca poza Manhattanem, Miejsca publiczne on 20 stycznia 2020 0 Comments 4 min read
Grand Central Terminal Previous Empire State Building Next
Coney Island
Lunapark w Coney Island

Niewesoła historia wyspy śmiechu

Dziś Coney Island połączona jest z Brooklynem, ale w latach 40-tych XIX wieku, była jeszcze wyspą. Pierwotnym zamiarem było zachowanie Coney Island jako rezerwatu przyrody, dlatego pierwsze decyzje budowlane miały wielu przeciwników, wśród mieszkańców miasta.

Wyspa została poddana procesowi rekultywacji poprzez składowanie ziemi, czyli nanoszenie jej na koryto rzeki. Wzdłuż wyspy wybudowano główną aleję Surf Avenue i ustalono ostatecznie, że teren zostanie wykorzystany w celach rozrywkowych. Wyspa została dedykowana na park rozrywki dla mieszkańców miasta.

The Wonders of Coney Island

Ten jeden wielki Luna Park, składał się w rzeczywistości z trzech parków rozrywki:

  1. Steeplechase Park – zbudowany w 1862 roku został założony przez restauratora George’a C. Tilyou. 1893 roku Pan Tilyou odwiedził Wystawę Światową w Chicago, gdzie zobaczył po raz pierwszy Diabelski Młyn. Przyjechał do Coney Island i wybudował tu swój własny Diabelski Młyn, który od razu zrobił wielki szał w mieście. Za pieniądze zaczął dobudowywać atrakcje, w tym znany i lubiany do dziś skok spadochronowy na urządzeniu.
  2. Luna Park – w 1903 roku od Pana Tilyou pobliskie działki odkupili Elmer Dundy i Frederick Thompson. Na tych działkach stała – dosłownie – wielka atrakcja Coney Island olbrzymi, 7 piętrowy słoń nazwany Elephantine Colossus. Niestety, w 1896 roku płonąc zawalił się, a w masakrze zginęło wiele osób. Na tej ziemi panowie zbudowali nowy park rozrywki.
  3. Deamland – założony potajemnie przez senatora Williama H. Reynoldsa, który nie chcąc zdradzić, że on stoi za zakupem, licytował ziemię przez podstawionych ludzi. Chciał zbudować ekskluzywny park, będący konkurencją na Luna Parku, który uważany był za park rozrywki dla niższej klasy społecznej.
Coney Island
Coney Island

Był rok 1911, zbliżało się święto „Dzień Pamięci„(Memoroial Day), które w ostatni poniedziałek maja ściąga tłumy do miejsc rozrywek. W tym dniu miała być otwarta nowa atrakcja Dreamlandu – „Piekielne Wrota” (Hell Gate). W nocy, ok. 1:30 podczas ostatnich poprawek dekarskich, nastąpiła awaria elektryczności i żarówki oświetlające atrakcję eksplodowały. W nerwowym ruchu jeden z mechaników kopnął wiadro ze smołą, co spowodowało, że nazwa „Piekielne Wrota”, nabrała nowego znaczenia.

Ponieważ cały teren zbudowany był z drewnianych atrakcji, ogień zajął wszystko, co było. Jednoręki pogromca lwów Kapitan Jack Bonavita, próbował uratować swoje zwierzęta. Większość, ponad 60 lwów, jak on sam, zginęła w ogniu. Pozostałe na ulicy zastrzeliła Policja.

W Dreamland trzymano także wcześniaki w inkubatorach. Rozeszła się wieść, że wszystkie zginęły, ale na szczęście sierżant Policji Frederick Klinck, zdołał je wyratować, wracając wielokrotnie po kolejne dzieci. Rano z Dreamland zostały zgliszcza. Los Dreamlandu w 1944 roku podzielił Luna Park, a to co zostało, spaliło się w 1946 roku.

Coney Island

Zniszczenie trzech parków rozrywki nie zakończyło historii Coney Island. Następcą był park rozrywki poświęcony tematyce kosmosu AstroLand zbudowany i otwarty w 1962 roku. Park nie był jednak odbudowywany i pomimo kosmicznej tematyki podupadał z roku na rok. 28 listopada 2006 roku AstroLand został sprzedany przez rodzinę Albertów firmie Thor Equities. Miało dojść do odbudowy i rozbudowy AstroLand, ale ostatecznie nic takiego się nie wydarzyło.

29 maja 2010 roku, na pamiątkę dawnego Luna Parku, otwarto park rozrywki o tej właśnie nazwie. Przez 56 lat atrakcją ArtroLandu była AstroTower, która 2 lipca 2013 roku zaczęła niebezpiecznie się kołysać. Park ewakuowano, a legendarną wieżę rozebrano. Była to ostatnia atrakcja pochodząca ze starego AstroLandu.

Przyszłość Coney Island leży teraz w rękach miliardera wychowanego w tym miejscy Joe Sitta. Ma on kontrowersyjną wizję wielkiego parku wodnego z karuzelami, kasynami, fajerwerkami i wielkim 5 gwiazdkowym hotelem. Być może jednak taka będzie przyszłość Coney Island.

Coney Island
Coney Island
Brighton Beach na Coney Island
Coney Island
Coney Island

Od Autora: Warto przejechać się metrem na Coney Island. Spędzenie kilku godzin dostarcza rozrywki. Atrakcje ujarzmia się przy trzecim powtórzeniu. Jak jest słoneczna pogoda, Coney Island jest ciekawym miejscem do spędzenia czasu z dużymi plażami Brighton Beach i Manhattan Beach.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Brooklyn Coney Island


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up