fbpx
menu Menu
Metro (Subway) Podziemne ♥️ Nowego Jorku
Metro jest ponad 100 letnim rozwiązaniem, co czasami bardzo widać chociażby z braku dostępności dla osób niepełnosprawnych.
By Tom Posted in Miejsca na Manhattanie, Miejsca publiczne on 16 kwietnia 2023 0 Comments 4 min read
Previous Manhattan Next

1 minuta z nowojorskiego metra. Możesz włączyć dźwięk.

Podziemne serce Nowego Jorku

Nowojorskie metro jest jednym z największych i najbardziej znanym na świecie systemów komunikacji miejskiej. Jego rozwój, historia i funkcjonowanie skrywają wiele fascynujących opowieści, które warto poznać. Poznaj historię metra nowojorskiego, jego rozwoju, ciekawostki, a także poznaj praktyczne informacje jak optymalnie skorzystać z tego środka transportu podczas wizyty w Nowym Jorku.

Najpierw trochę historii

Pierwsze plany budowy metra w Nowym Jorku sięgają lat 60. XIX wieku, jednak prace rozpoczęto dopiero w 1900 roku. 27 października 1904 roku, oddano do użytku pierwszą linię metra (Interborough Rapid Transit, IRT), łączącą dzielnicę Manhattan z Bronxem. Metro szybko zyskało popularność, a jego rozwój był koniecznością ze względu na gwałtowny rozwój miasta.

Rozwój oraz rozbudowa metra

W ciągu kolejnych lat metro systematycznie się rozbudowywało. W 1915 roku otwarto drugą linię (Brooklyn-Manhattan Transit, BMT), a w 1932 roku trzecią (Independent Subway System, IND). Obecnie metro nowojorskie liczy 472 stacje, co czyni je jednym z największych na świecie. W 2017 roku oddano do użytku nową część tzw. drugiej alei (Second Avenue Subway) na Manhattanie.

Ciekawostki o nowojorskim metrze

  • Metro nowojorskie działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co czyni go jednym z nielicznych na świecie.
  • W metrze nowojorskim znajduje się stacja City Hall, która została zamknięta dla publiczności w 1945 roku, jednak można ją zobaczyć podczas specjalnych wycieczek.
  • W metrze kręcono wiele filmów, takich jak „Ghost” czy „Money Train”.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Manhattanu jest równy, rytmiczny, siatkowy układ ulic i alei powyżej Hudson Street, aż do 155 Ulicy. 

Generalny koncept miał ukierunkować miasto na północ i dać mieszkańcom wygodę oraz sprawić, że ulice miasta będą przewiewne. Uważano bowiem, że choroby zakaźne łatwo rozchodzą się w wąskich, ciasnych uliczkach. 

Jednak z drugiej strony koncept wydawał się nudny i monotonny, a ulice i aleje jawiły się jako podobne do siebie i nie do odróżnienia.

Poza tym, wyobraźmy sobie, jak trudno jest narzucić wszystkim właścicielom ziemi i odpowiedzialnym władzom wizję takiego rozplanowania miasta i wierzyć, że uda się uzyskać zgodę wszystkich zainteresowanych. Była to naprawdę szalona i odważna wizja.

Jak poruszać się metrem?

  • Linie metra są oznaczone literami lub cyframi oraz kolorami. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kierunek jazdy (Uptown lub Downtown).
  • Na stacjach znajdują się mapy i rozkłady jazdy, które ułatwiają orientację. Mapy metra można także znaleźć online lub w formie aplikacji na smartfony.
  • Należy zwrócić uwagę na ekspresowe pociągi (express trains) oraz lokalne (local trains). Ekspresowe pociągi zatrzymują się tylko na wybranych stacjach, co pozwala na szybsze przemieszczanie się po mieście, natomiast lokalne zatrzymują się na każdej stacji.
  • W przypadku awarii, opóźnień lub zmian tras, warto śledzić informacje na oficjalnej stronie MTA (Metropolitan Transportation Authority) oraz w mediach społecznościowych.
  • Aby skorzystać z metra, potrzebna jest karta MetroCard, którą można kupić w automatach biletowych na stacjach. Karty można doładować kwotą lub ilością przejazdów. Istnieje także możliwość zakupu karty na określoną liczbę dni (np. 7-dniowy Unlimited Ride).

Możesz włączyć dźwięk i posłuchać komunikatów w nowojorskim metrze

Sztuka w Nowojorskim metrze

Nowojorskie metro słynie również z różnorodnych dzieł sztuki, takich jak mozaiki, rzeźby czy malowidła, które zdobią stacje. Sztuka w metrze stanowi część programu „Arts for Transit and Urban Design”, mającego na celu promowanie kultury i sztuki w przestrzeni publicznej. Warto poświęcić czas na odkrywanie tych artystycznych akcentów podczas podróży metrem.

Metro Subway Nowy Jork New York
Metro Subway Nowy Jork New York
Metro Subway Nowy Jork New York
Metro Subway Nowy Jork New York
Metro Subway Nowy Jork New York
Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Manhattan metro New York subway


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up