fbpx
menu Menu
Carnegie Hall
By Tom Posted in Miejsca na Manhattanie on 1 lutego 2019 0 Comments 2 min read
Lincoln Center Previous Brooklyn Next
Carnegie Hall
57 ulica i 7 Aleja - to adres o którym marzy każdy muzyk

Najważniejsza scena miasta

Pierwszy koncert w Carnegie Hall miał miejsce 5 maja 1891 roku i było to wykonanie „Marszu Słowiańskiego” Piotra Czajkowskiego, który on sam dyrygował. Historia powstania sali koncertowej zaczęła się gdzieś pośrodku Atlantyku w 1887 roku, kiedy to nowożeńcy Andrew Carnegie i Louise Whitfield płynęli do rodzinne Szkocji Pana Młodego na swój miesiąc miodowy. Na statku płynął z nimi dyrygent oraz dyrektor muzyczny Symphony Society of New York i Oratorio Society of New York – 25 letni Walter Damrosch. Para zaprzyjaźniła się z nim tak bardzo, że zaprosili go do swojego domy w Szkocji. Tam właśnie rozwinął przed nimi wizję najlepszej akustycznie sali koncertowej świata.

Bogaty przemysłowiec i jego równie pochodząca z zamożnej rodziny żona zapalili się do wizji Damroscha. William Tuthill dokonał badań akustyki hal koncertowych w różnych częściach świata i zaproponował rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było na świecie.Opierało się ono o wykorzystanie materiałów, w tym zasłon balkonowych, czy dywanów do nie odbijania dźwięków powodujących echo.

13 maja 1890 roku Pani Carnegie wmurowała kamień węgielny srebrną łopatką od Tiffany & Co. 

Carnegie Hall

Elewację pokrywa czerwona rzymska cegła, a na elewacji widoczne są rzymskie łuki. Budynek jest jednym z pierwszych przykładów budów, które oprócz swojego głównego przeznaczenia posiadały biura, sklepy, studia, teatr i w końcu halę koncertową.

Scena gościła takie sławy jak Tchaikovsky, Dvořák, Mahler, Bartók, George Gershwin, Billie Holiday, Benny Goodman, Judy Garland, Berenstein, Toscanini, Ella Fitzgerald, The Beatles, Rolling Stones, a z polskich sław Budka Suflera. Scena gościła nie tylko sławy muzyczne, byli tam również Woodrow Wilson, Theodore Roosevelt, Mark Twain.  O mały włos, a budynek zostałby rozebrany, w celu udostępnienia miejsca na nowy drapacz chmur. Protesty pod przewodnictwem Issaca Sterna uchroniły jednak zabytek i do dziś jest to scena goszcząca największe sławy muzyczne świata. Salę wypełniają 2804 krzesła. 

Carnegie Hall

Od Autora: Budynek można zwiedzić, a trasa po Carnegie Hall jest interesująca. Ziedza się loże, garderoby, część biurową. Elementem tego touru jest możliwość wejścia na scenę. Również zaśpiewania;)

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Carnegie Hall Midtown


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up