fbpx
menu Menu
Brooklyn
By Tom Posted in Miejsca poza Manhattanem on 15 stycznia 2019 0 Comments 2 min read
Carnegie Hall Previous Madison Square Garden Next

Brooklyn Borough

Dzielnica niezależności

Brooklyn Borough

Czasami może wydawać się, że Nowy Jork to Manhattan. To tam właśnie są wszystkie cuda miasta. Nic bardziej mylnego. Nie byłoby Nowego Jorku, bez jego całej różnorodności. Moim ulubionym miejscem, które nie jest Manhattanem to jest właśnie Brooklyn. Chociaż są jeszcze cztery inne dzielnice, postanowiłem, że Brooklynowi poświęcę jeden post. Nazwa Brooklyn to amerykańskie brzmienie holenderskiej miejscowości Breukelen w prowincji Utecht, z której pochodził ktoś ważny, kto założył holenderską osadę przy rzece East Rivier w 1646 roku.

Brooklyn Heights
Widok z cudownie położonego Brooklyn Heights, z którego można oglądać Manhattan i wspaniałe zachody słońca chowającego się za wieżowcami Manhattanu.

W 1664 roku Anglicy podbili tę i inne holenderskie miejscowości i utworzyli z nich jedno hrabstwo Kings na cześć Karola II. Przez lata osada żyła własnym życiem stanowiła osobne miasto. Dopiero Most Brooklynski tak na prawdę połączył Manhattan i Brooklyn w jedno ciało. Dziś Brooklyn nazywany jest sypialnią Nowego Jorku. Z Brooklynu do centrum Manhattanu można dojechać metrem w 20 minut. Brooklyn to także dzielnica parków. W tym jeden z parków – Prospect Park, zaprojektowany został przez tych samych projektantów, którzy zaprojektowali Central ParkFredericka Law Olmsteda i Calverta Vauxa.

Brooklyn

Brooklyn z prawdziwy miks różnych kultur. Całe narody mają tu swoje dzielnice, ale ostatnie dwie dekady następują zmiany w tym zakresie. Do tej pory Greenpoint był dzielnicą polską, Bedford-Stuyvesant afroamerykańską, Borough Park – żydowską, Bensonhurst – włoską i Sunset Park – latynoską.

Brooklyn

Dzielnica żydowska Brooklyn
Dzielnica żydowska na Brooklynie

Afroamerykańskie gfaffiti
Droga do Prospect Park
Brooklyn
Graffiti na Brooklynie
Matro jadące po Brooklynie nad ziemią
Graffiti na Brooklynie
Widok na Manhattan z Brooklynu
Brooklyn
Wschód słońca nad Brooklynem

Od Autora: Na pewno świetnie się mieszka na Brooklynie, szczególnie blisko stacji metra. Jest tu wiele awangardowych kawiarni, sklepów, twórców. Nigdy nie ma czasu, żeby zwiedzić Brooklyn, ale przynajmniej Prospect Park musi zostać odwiedzony. Wybierając miejsce do nocowania na Brooklynie, trzeba się zastanowić czy lokować się na południu dzielnicy, skąd najszybciej dotrze się na Downtown, czy raczej w np. polskiej dzielnicy Greenpoint, skąd najszybciej dotrze się na Uptown.

Udostępnij opowieść z newyork.com.pl

Brooklyn


Previous Next

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cancel Opublikuj komentarz

keyboard_arrow_up